جستجو
ورود/ثبت نام به حساب کاربری خروج
چگونه می‌توان درمان مناسب دیابت نوع 2 را پیدا کرد؟
04/12/1399
چگونه می‌توان درمان مناسب دیابت نوع 2 را پیدا کرد؟ چگونه می‌توان درمان مناسب دیابت نوع 2 را پیدا کرد؟

وقتی خودتان و دکترتان در مورد بهترین روش برای کنترل قند خون در حال تصمیم‌گیری هستید، گزینه‌های زیادی اعم از قرص‌ها، انسولین و... برای انتخاب دارید. خب نکته مهم این است که کدام یک برای شما مناسب تر است؟

 

وقتی خودتان و دکترتان در مورد بهترین روش برای کنترل قند خون در حال تصمیم‌گیری هستید، گزینه‌های زیادی اعم از قرص‌ها، انسولین و... برای انتخاب دارید. خب نکته مهم این است که کدام یک برای شما مناسب تر است؟

در اینجا برخی از مواردی که شما و پزشک هنگام تصمیم‌گیری برای درمان باید در نظر بگیرید را بیان می‌کنیم

سطح قند خون شما

اگر سطح قند خون شما به مدت طولانی بالا بماند، در معرض عوارضی مانند مشکلات چشمی یا بیماری کلیوی قرار می ‌گیرید. در این صورت پزشک ممکن است داروی دیگری را به برنامه درمانی شما اضافه کند یا دوز داروی شما را افزایش دهد تا شما را به یک محدوده سالم و امن قند خون برساند.

مدت زمان ابتلا به بیماری دیابت

 اگر بیش از 10 سال است که به این بیماری مبتلا هستید، برخی از قرص های دیابت ممکن است کمکی به شما نکنند. اما اگر بیماری شما به تازگی تشخیص داده شده است، پزشک احتمالا انسولین را به عنوان اولین درمان برای شما انتخاب نخواهد کرد. البته ممکن است برنامه درمانی شما با گذشت زمان تغییر کند، زیرا بعضی از داروها در طولانی مدت از اثر بخشی ‌شان کم می‌شود.

سایر بیماری‌ های زمینه‌ای :

برخی از بیماری ‌های زمینه ‌ای می‌توانند بر میزان کنترل قند خون توسط داروهای دیابت شما تأثیر بگذارند، از جمله:

  • چاقی
  • فشار خون بالا
  • کلسترول بالا
  • بیماری قلبی
  • بیماری کلیوی
  • آپنه خواب یا سایر مشکلات خواب
  • افسردگی

البته لازم به ذکر است که برخی از داروهای دیابت ممکن است به شما در درمان سایر بیماری‌ها یا برای کاهش ریسک ابتلا به آن‌ها کمک کند. به عنوان مثال دسته دارویی آگونیست‌ های GLP-1 می‌تواند در شما حس سیری بیشتری ایجاد کند و این امر به شما کمک می‌کند که اگر اضافه وزن دارید، بتوانید وزن بیشتری کم کنید و در جهت سلامتی خود قدم بردارید. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهند که این داروها می ‌توانند به محافظت در برابر بیماری‌های قلبی و کلیوی نیز کمک کنند.

میزان فعالیت

ورزش می‌تواند سطح قند خون شما را کاهش دهد و این یک نکته مثبت است. در نتیجه شما باید آن را در برنامه درمانی خود لحاظ کنید. با پزشک خود در مورد میزان حرکت روزانه خود صحبت کنید. اگر در زندگی روزمره یا محل کار خود فعالیت بیشتری دارید، ممکن است نیاز به تغییر دوز برخی از داروهای دیابت داشته باشید.

آیا شما الکل می نوشید؟

 

 الکل می تواند ساعت ها سطح قند خون شما را کاهش دهد، بنابراین بر میزان عملکرد انسولین یا قرص ‌های دیابت تأثیر می ‌گذارد. به پزشک خود بگویید چه مقدار نوشیدنی می ‌نوشید و اگر می‌ خواهید هر از چند گاهی  نوشیدنی الکلی میل کنید، برای اطمینان از عدم تداخل با داروهای پزشکی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پیام خود را برای ارسال به ما بنویسید...


نام و نام خانوادگی:

شماره موبایل:

متن پیام: